Rüzgar Türbini ve Türbin Kulesi

Rüzgar Türbini ve Türbin Kulesi

Rüzgar Türbini ve Türbin Kulesi

Rüzgar Türbini ve Türbin Kulesi imalatı: Rüzgar türbininin kulesi motorgövdesi ve rotoru üzerinde taşır. Büyük rüzgar türbinleri için boru tipi tüp çelik kuleler, kafes kuleler, ya da beton kuleler dizayn edilebilir. Gergili içi boş tübüler kuleler ise sadece küçük kapasiteli rüzgar türbinlerinde kullanılır . Bu tip kuleler hidrolik bir mekanizma ile indirilir yükseltilebilinir.

Çelik Boru Tüp Kuleler: En büyük rüzgar türbinleri bu tipte dizayn edilirler . Bu kuleler ya uçlarında bulunan flanşlar ile 20-30 metrelik parçalar halinde üretilmekte ve şantiye sahasında isteğe uygun olarak bir araya getirilmektedir . Kule güçlerini artırmak ve aynı zamanda malzeme tasarrufu için kule çapı yukarıya doğru gittikçe azalan bir formda yapılmaktadır.

Kafes Kuleler: Kafes kuleler kaynaklı iamaltla çelik profiller kullanılarak üretilmektedir. Bu tip kulelerde boru tipi kulelere oranla yarısı kadar malzeme ihtiyacı olmaktadır, ancak buna rağmen görünümleri ve çok yer kaplamaları nedeniyle pek tercih edilmemektedirler. Bu nedenle modern rüzgar türbinlerinde kullanımı neredeyse ortadan kalkmıştır.